W ramach obchodów w Sierpcu roku Jana Pawła II zostały zorganizowane Warsztaty Gospel. Inicjatorką imprezy była Barbara Bońkowska - dyrektor PSM I st. w Sierpcu. Warsztaty sfinansowane zostały przez Radę Rodziców PSM I st. w Sierpcu, zaś koncert finałowy wsparli finansowo: Rada Miejska oraz Burmistrz Miasta Sierpca.

Dzięki tym instytucjom udział w warsztatach i koncercie był całkowicie bezpłatny. Na warsztaty zgłosiło się ponad 200 uczestników  z: Tłuchowa, Chrostkowa, Karnkowa, Lipna, Radomic, Krojczyna, Rościszewa oraz Sierpca.

Uczestnikami warsztatów byli też uczniowie i absolwenci PSM I st. w Sierpcu. Miejscem wydarzenia stało się sierpeckie Centrum Kultury i Sztuki. Do przeprowadzenia warsztatów zostali zaproszeni muzycy tworzący poznański Gospel Joy - jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się chórów gospel w Polsce. Instruktorką warsztatów była pani Agnieszka "Baca" Górska- Tomaszewska, osoba o niesamowitej energii i entuzjazmie, od wielu lat prowadząca Gospel Joy, który ma na swoim koncie występy z: Mietkiem Szcześniakiem, Mezo, zespołem New Life'M oraz koncerty w USA, Francji, Holandii, Niemczech.

W 2013 r. zespół był półfinalistą programu "Mam Talent". Instruktorkę wspierali intrumentaliści: pianista - Jacek Szwaj, basista - Helton Santos oraz perkusista - Artur Rapacz.  Panią Agnieszkę w uczeniu głosów sopranu i altu wspomagały dwie młode wokalistki: Kamila Helka oraz Sara Prus. Oto kilka słów o muzykach:

Jacek Szwaj - pianista
Pianista i wokalista jazzowy, muzyk sesyjny, multiinstrumentalista, studiował fortepian oraz edukację muzyczną na akademiach muzycznych w Katowicach i w Poznaniu.Otrzymał tytuł Transatlantyk Instant Composer 2012 zdobywając I nagrodę na międzynarodowym konkursie improwizacji w czasie rzeczywistym, w ramach Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk. Obecnie jest pianistą i obok Kamili Markuszewskiej wokalistą zespołu Flou, który właśnie wydaje swój debiutancki album. Wraz z basistą Damianem Kostką i perkusistą Mateuszem Brzostowskim współtworzy autorski projekt jazzowy, oparty na idei całkowitej improwizacji w zupełnie nowatorskim ujęciu. Współtworzy również zespół "ULURU", który już w miesiąc po powstaniu stał się finalistą jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów jazzowych na mapie Polski, -Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors 2012,a niespełna pół roku później finalistą Festiwalu Jazz nad Odrą 2013.  Jacek jest również pianistą i gitarzystą Pani Hanny Banaszak. Obecnie pracuje nad solową płytą z improwizacjami poświęconymi wybitnym kompozytorom muzyki klasycznej (m.in. J.S. Bach, S. Rachmaninow, W. Lutosławski).

Artur Rapacz – perkusista
Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej wrocławskiej Akademii Muzycznej. Gatunkami jakie go interesują są: Fank. Gospel. Pop, Rock i Soul.Współpracuje z Warsztatami Gospel odbywającymi się w całej Polsce.Naucza gry na perkusji w prywatnych szkołach w Poznaniu oraz udziela się w kilku agencjach artystycznych na terenie wielkopolski.Działając gównie w środowisku muzyki gospel miał przyjemność grać na scenie z takimi artystami jak: Brian Fentress, Karen Burke, Mietek Szcześniak, Natalia Niemen, Mate.o, David Stevens, Peter Francis, Ruth Lynch-Waldron, David Daniel. Jego grę można usłyszeć w najnowszym singlu Rafała Sekulaka „Parę Słów” w wykonaniu uczestników The Voice of Poland oraz na płycie CD VIII Warsztatów Gospel w Poznaniu.

Helton Santos - gitara basowa
Helton rozpoczął swoją muzyczną karierę w wieku 16 lat, ucząc się z książek, płyt i stron internetowych.  Zawsze marzył o zostaniu profesjonalnym muzykiem. Aby to osiągnąć, w całości poświęcił się doskonaleniu swojego warsztatu. W 2009 roku wakacje w Polsce zaowocowały przenosinami do tego pięknego kraju, w którym Helton kontynuuje swoją karierę jako muzyk, grając z Gospel Joy, ReGeneration, Groovetime i ośmioma innymi projektami. W kręgu zainteresowań Heltona znajduje się muzyka instrumentalna, w szczególności Bossa Nova, Jazz, Blues, Gospel i Pop Rock. Ostatnio współpracuje z Sony Music Poland oraz koncertuje i gra wraz z Grzegorzem Hyżym.Jako basista i gitarzysta, Helton w swoich utworach miesza kreatywność z emocjonalnością,tworząc wspaniałe dzieła sztuki.

Warsztaty Gospel rozpoczęły się szybkim podziałem wszystkich uczestników na głosy (soprany, alty i tenory)oraz rozgrzewką i rozśpiewaniem.  Już podczas tych wstępnych zajęć pani Agnieszka nawiązała bezpośredni kontakt z uczestnikami tworząc niezwykle ciepłą i radosną atmosferę.Dzięki temu od pierwszych chwil warsztatów wszyscy świetnie się bawili i z ochotą przystąpili do nauki poszczególnych piosenek.

Poznańscy muzycy przygotowali dla każdego uczestnika warsztatów broszurę zawierającą podstawowe informacje dotyczące spotkania,a przede wszystkim teksty piosenek okraszone fragmentami Ewangelii. Gospel z jęz. angielskiego znaczy właśnie Ewangelia.Muzyka ta powstała wśród czarnoskórych, niewolniczych społeczności w Stanach Zjednoczonych. Od samego początku była ona wyrazem ich tęsknot i nie gasnącej nadziei na pełne miłości i wolności życie z Bogiem.Udział tak dużej ilości uczestników warsztatów świadczy o tym, że muzyka gospel staje się w Polsce bardzo popularna.Niektórzy z chórzystów brali już wcześniej udział w takich imprezach organizowanych w Krojczynie i Tłuchowie, a spotkanie w Sierpcu stało się dla nich ponownie okazją do wspólnego śpiewania i chwalenia swoim śpiewem Pana Boga.Dla tych, którzy po raz pierwszy mieli okazję w tym uczestniczyć było to niezwykłe przeżycie.Wszyscy starali się jak najlepiej opanować partie swoich głosów w poszczególnych utworach, które stanowiły program wieczornego Koncertu Finałowego.

Chór złożony z ponad 200 chórzystów ubranych w ciemne stroje ozdobione jednolitymi bordowymi i beżowymi szarfami wypełnił całą scenę na sali widowiskowej sierpeckiego Centrum Kultury i Sztuki. Dla instrumentalistów został jej niewielki skrawek.Koncert poprowadziła instruktorka warsztatów pani Agnieszka "Baca" Górska-Tomaszewska,  która wspólnie z chórzystami i muzykami bez trudu porwała do śpiewu, tańca i wielbienia Pana Boga wszystkich słuchaczy.Gwiazdą wieczoru była czarnoskóra wokalistka Beverly Minor, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych,a od stycznia tego roku mieszkająca w Poznaniui śpiewająca z chórem Gospel Joy. Beverly kocha muzykę gospel i wielką radość sprawia jej śpiew i adoracja Boga gdziekolwiek jest.

W czasie koncertu wykonano między innymi kompozycje: Briana Fentressa, Richarda Smallwooda i Whitney Houston, Edwina Hawkinsa, Małgorzaty Sielickiej. Nie zabrakło też utworu z repertuaru Toronto Mass Choier "Excellent" oraz przeboju "Shackels" Warryna Campbella.  Każdy wykonywany utwór przedstawiał osobistą historię przeżyć, zmagań i radości autorów, którzy doświadczyli Boga i Jego cudownej obecności. A wszystko z ogromnym ciepłem i wrażliwością wyjaśniała Pani Agnieszka, a chór interpretował śpiewem, ruchem i tańcem. Była okazja do zagłębienia się w słowa każdej z warsztatowych piosenek, zrozumienia ich sensu sercem i odnalezienia prawdziwego bogactwa ukrytego w tekście i dźwiękach.

Drugą część koncertu wykonał już chór powiększony o wszystkie osoby zajmujące miejsca na widowni.Słuchacze po prostu nie mogli spokojnie "wysiedzieć".Oczywiście nie obyło się bez bisu i wspólnej pamiątkowej fotografii wszystkich wykonawców koncertu.

Cały gospelowy dzień był ogromnym wydarzeniem, czasem osobistej odpowiedzi na wiarę, nadzieję i miłość, jaką niesie muzyka gospel. Pokazał, że modlić można się w różny sposób i w każdym miejscu.Był też doskonałą okazją do podziękowania Panu Bogu za osobę świętego Jana Pawła II.

DSC_5710_ppp.jpgDSC_5749_ppp.jpgDSC_5761_ppp.jpgDSC_5790_ppp.jpgDSC_5793_ppp.jpgDSC_5794_ppp.jpgDSC_5800_ppp.jpgDSC_5805_ppp.jpgDSC_5806_ppp.jpgDSC_5870_ppp.jpgDSC_5872_ppp.jpgDSC_5873_ppp.jpgDSC_5878_ppp.jpg