Miejska Biblioteka Publiczna aktywnie włączyła się w obchody roku 2019 jako Roku generała Władysława Andersa w Sierpcu organizując cykl spotkań dla młodzieży.

W Filii nr 2 oraz w Oddziale dla dzieci odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 2.

            Do współpracy w Filii nr 2 zaproszono p.  Kazimierza Czermińskiego – pasjonata lokalnej historii. Podczas dwóch spotkań (07.05 i 14.05.2019) uczniowie zapoznali się z biografią gen. Andersa, a także poznali losy niedźwiedzia kaprala Wojtka, który wspólnie z polskimi żołnierzami przebył szlak bojowy z Bliskiego Wschodu do Włoch. W trakcie zajęć uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną oraz zdjęcia autorstwa pana Czermińskiego, wykonane  na Monte Cassino. Ponadto uczestnicy zajęć rozwiązywali przygotowaną krzyżówkę, a także uzupełniali książeczkę wojskową kaprala Wojtka.

W Oddziale dla dzieci odczyty (13.05 i 17.05.2019) poprowadziła p. Anna Kocięcka – nauczycielka historii Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu. W drugim z nich uczestniczył Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Miejskiego – Marek Z. Zdrojewski. Uczniowie poznali wówczas jak przebiegał szlak Armii Andersa oraz dowiedzieli się, że w roku 1939 przez nasze miasto została przetransportowana Nowogródzka Brygada Kawalerii, na czele której stał generał Władysław Anders.

            Przygotowane prelekcje wzbudziły zainteresowanie młodzieży. Dzięki nim poznały chlubną kartę naszej historii.

 

01.jpg02.jpg03.JPG04.JPG05.JPG07.JPG08.jpg09.jpg010.jpgplakat-odczyt-Anders.jpg