23 maja 2019r. w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wernisaż wystawy przygotowanej przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc o sierpczanach i mieszkańcach okolic, którzy brali udział w marszu Armii Andersa.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów roku Generała Władysława Andersa w Sierpcu. Współorganizatorami wydarzenia są Miasto Sierpc, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ks. Jana Twardowskiego.

            Gości przywitał Michał Weber – dyrektor Pracowni Dokumentacji mówiąc o kulisach i trudnościach jakie powstały podczas jej tworzenia. Następnie głos zabierali zaproszeni goście: Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Marek Z. Zdrojewski, Starosta Sierpecki Mariusz Turalski, a także pomysłodawca i inicjator obchodów roku Andersa Kazimierz Czermiński. Po części oficjalnej odbyło się rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Czas wojny – czas pokoju” przygotowanym przez Szkołę Podstawową nr 3.

Wystawa prezentuje 12 biogramów żołnierzy wraz z oryginalnymi zdjęciami, dokumentami, listami, odznaczeniami i ich pamiątkami: Bieniecki Józef, Iżykowski Władysław, Kaptejna Henryk, Karwowski Fortunat, Nowak Mikołaj, Ostrowski Wiktor, Piotrowski Józef, Płocharski Felicjan, Pryłowski Stanisław, Rabaziński Mieczysław, Rama Stefan, Zajdziński Tadeusz. Losy tych osób potoczyły się bardzo różnie: niektórzy zmarli na szlaku, niektórzy zginęli w bitwie, niektórzy przeżyli i zostali do śmierci na uchodźctwie, niektórzy zaś wrócili w rodzinne strony i spoczywają tutaj. To biogramy wybrane spośród listy 28 żołnierzy z terenu granic byłego powiatu sierpeckiego, którzy brali udział w marszu piekielnym szlakiem wojsk sformowanego na wschodzie II Korpusu Polskiego. 13 z nich pochodzi z samego Sierpca. Lista ta jest wciąż otwarta, gdyż do Pracowni zgłaszają się nadal rodziny żołnierzy, które wcześniej nie mówiły publicznie o losach przodków, nie pokazywały zdjęć, dokumentów związanych ze szlakiem Armii Andersa.  Oprócz biogramów zapoznać możemy się także z historią dwóch pułków ułanów, które stacjonowały w okolicach Sierpca przed wybuchem II wojny światowej.

            Ekspozycja czynna będzie do końca czerwca 2019 r. Dla zwiedzających indywidualnych i grup (po wcześniejszym umówieniu) Pracownia Dokumentacji proponuję komentarz popularnonaukowy do przedstawionych materiałów. Zapraszamy!

001.jpg002.jpg003.jpg004.jpg005.jpg006.jpg007.jpg008.jpg009.jpg010.jpg011.jpg012.jpg013.jpg014.jpg015.jpg016.jpg017.jpg018.jpganderss-prac.jpg