13 czerwca 2019 r. w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc – Michał Weber wygłosił odczyt pod tytułem „Sierpczanie i mieszkańcy okolic w Armii Andersa”.    

Tematem prelekcji były wydarzenia w mieście Sierpcu wiosną i latem 1939 r. na chwilę przed wybuchem II wojny światowej, jak również opis stacjonujących wokół miasta pułków i brygad oraz kulisy pobytu gen. Władysława Andersa. Nie zabrakło wspomnień mieszkańców oraz żołnierzy z krwawych dla naszej ojczyzny pierwszych dni września 1939 r. W ramach odczytu Michał Weber przedstawił trzy wybrane postacie sierpczan – żołnierzy, którzy brali udział w szlaku Armii II Korpusu: Józefa Bienieckiego - przedwojennego nauczyciela, który w 1942 r. zmarł w wyniku choroby na terenie dzisiejszego Uzbekistanu, Władysława Iżykowskiego - kolejarza, którego losy wojenne wiodły przez grecki ruch partyzancki ELAS, skąd trafił do Włoch – uczestnika walk m.in. pod Ankoną oraz Wiktora Ostrowskiego - zawodowego żołnierza KOP, który dostał się do radzieckiej niewoli przechodząc cały azjatycki i europejski szlak II Korpusu, m.in. walcząc w bitwie pod Monte Cassino.    

            W dyskusji poprowadzonej przez przewodniczącą sierpeckiego oddziału TNP dr Bogumiłę Dumowską uczestniczyli także członkowie rodzin bohaterów wystawy tj. państwo Rama i Kaptejna. Należy zaznaczyć, iż Pracowni Dokumentacji udało się pozyskać nowe nieznane dotychczas informacje i materiały od jednego ze słuchaczy związane z udziałem sierpczanina w szlaku Andersa. Tym samym lista nazwisk żołnierzy z terenu powiatu sierpeckiego opublikowana w maju br. przez Pracownię wciąż się powiększa!

01.jpg02.jpg03.jpg