W okresie wakacji sierpecki skansen zaprasza całe rodziny do udziału w spotkaniach ze sztuką i tradycją ludową Mazowsza w ramach programu Lato w skansenie.

Od 2 lipca do końca sierpnia w Sali edukacyjnej budynku A (od ul. Narutowicza) odbywać się będą  pokazy i warsztaty przybliżające zdobnictwo wnętrz, życie codzienne i rzemiosło ludności chłopskiej. Od wtorku do soboty odkrywcy folkloru poznawać będą tajemnice tkactwa, wycinankarstwa i tworzenia z bibuły niepowtarzalnych kwiatów. Stworzą własne obrazki na szkle, dowiedzą się jak niegdyś wypiekany był chleb i ulepią z ciasta byśki, a także jak żyli ich rówieśnicy 100 lat temu oraz wykonają szmaciane lalki.

Zajęcia przeznaczone są dla osób w wieku od 6 do 106 lat. Udział w programie jest odpłatny. Dzieci do 12 lat mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom. Na warsztaty skansen zaprasza  od wtorku do soboty o godzinie 12.00 i 15.30. Wystarczy co najmniej 15 minut wcześniej zgłosić się do kasy muzealnej od ulicy Narutowicza. O godzinie 13.00 przewodnik zabierze osoby chętne na zwiedzanie muzealnych wystaw, w świat zapomnianych zwyczajów i obrzędów. Zwiedzający przespacerują się wiejską drogą w otoczeniu wierzb i przydomowych ogródków, zajrzą do chałup chłopskich z końca XIX i początku XX wieku, dwóch dworów szlacheckich, kuźni oraz zabytkowego kościoła, dowiadując się jak niegdyś żyło się, wypoczywało i świętowało na wsi. Chętni mogą także skorzystać z przejażdżek konnych w siodle i bryczką. Szczegółowy program zajęć znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała niegdyś obróbka zbóż i wypiek chleba, a na koniec ulepią tradycyjne byśki, fot. D.Krześniak

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak żyły dzieci na początku XX wieku, fot. D.Krześniak

Uczestnicy warsztatów wycinanki ludowej wykonają tradycyjnego koguta sannickiego, fot. D.Krześniak

Warsztaty malowania na szkle, fot. D.Krześniak