W miniony piątek, 8 kwietnia Burmistrz Miasta Sierpca Jarosław Perzyński wziął udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej organizowanych przez Towarzystwo Patriotyczno-Historyczne Ziemi Sierpeckiej ''Pamięć i Prawda".14 listopada 2007 r. Sejm jednogłośnie podjął uchwałę, którą ustanowił 13 kwietnia DNIEM PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ.
Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD zabili strzałami w tył głowy, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i wielu do dziś nieznanych miejscach, ponad 21 tys. Polaków, w tym oficerów wojska i policji. Była to konsekwencja podjętej 5 marca 1940 r. przez najwyższe władze ZSRR decyzji o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, którym leciała delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej zginęło 96 osób - 89 członków delegacji do Katynia i 7 osób załogi.
Wśród tragicznie zmarłych osób był sierpczanin, Ksiądz Bronisław Gostomski, który był duszpasterzem Polonii w Wielkiej Brytanii, a w ostatnich latach kapelanem tamtejszego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i proboszczem parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie.
W 11 rocznicę tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem Burmistrz wspólnie z Panią Marleną Mazurską Kierownikiem Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Płocku, Dariusz Malanowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Sierpcu, Kamil Różański - Radny Powiatu Sierpeckiego, Jarosławem Krydzińskim Komendantem Straży Miejskiej w Sierpcu oraz Strażnikami Miejskimi, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Ks. Prałata Bronisława Gostomskiego oraz pod tablicą upamiętniającą Prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.